Maharashtra Assembly elections 2019: Full list of BJP candidates

The Bharatiya Janata Party (BJP) has released its list of candidates contesting the Maharashtra Assembly elections. While Chief Minister Devendra Fadnavis will seek to retain the Nagpur South West seat, state BJP chief Chandrakant Patil will contest the Kothrud seat in Pune.

Constituency Candidate
Satara Udayanaraje Bhosale
Nagpur South West Devendra Fadnavis
Kothrud Chandrakant Dada Patil
Shahada (ST) Rajesh Udesingh Padvi
Nandurbar Vijaykumar Gavit
Nawapur Bharat Manikrao Gavit
Dhule Rural  Dnyanjyoti Manohar Badane Patil
Sindkheda Jaykumar Rawal
Raver  Haribhau Jawale
Bhusawal (SC) Sanjay Sawkare
Jalgaon City Suresh (Rajumama) Bhole
Amalner Shirish Chaudhari
Chalisgaon Mangesh Ramesh Chavhan
Jamner Girish Mahajan
Malkapur Chainsukh Sancheti
Chikhli Shweta Mahale
Khamgaon Aakash Phundkar
Jalgaon Jamod Sanjay Kute
Akot Prakash Bharsakale
Akola West Govershan Sharma
Akola East Randhir Sawarkar
Murtijapur (SC) Harish Pimple
Washim (SC) Lakhan Malik
Karanja Rajendra Patni
Amravati Sunil Deshmukh
Daryapur (SC) Ramesh Bundile
Morshi Anil Bonde
Arvi Dadarao Keche
Hingaghat Samir Kunawar
Wardha Pankaj Bhoyar
Savner Rajiv Potdar
Hingna Samir Meghe
Umred (SC) Sudhir Parwe
Nagpur South Mohan Mate
Nagpur East  Krushna Khopde
Nagpur Central Vikas Shankarrao Kumbhare
Nagpur West Sudhakar Deshmukh
Nagpur North Milind Mane
Arjuni Morgaon (SC) Rajkumar Badole
Tirora Vijay Rahangadale
Amgaon (ST) Sanjay Puram
Armori (ST) Krushna D Gajbhe
Gadchiroli (ST) Devrao Holi
Rajura Sanjay Dhote
Chandrapur SC Nana Shyamkule
Ballarpur Sudhir Mungantiwar
Chimur Kirtikumar (Bunty) Bhangdiya
Wani  Sanjiv Reddy Bhodkurwar
Ralegaon Ashok Ramji Uikey
Yavatmal Madan Madhukar Yerawar
Arni (ST) Sandip Prabhakar Dhurve
Bhokar Bapusaheb Gorthekar
Mukhed Tushar Rathod
Hingoli Tanaji Mutkule
Partur Babanrao Dattatray Lonikar
Bandapur (SC) Narayan Kuche
Bhokardan Santosh Raosaheb Patil Danve
Phulambari Haribhau Badge
Aurangabad East Atul Sawe
Gangapur Prashant Bam
Chandvad Rahul Aher
Nashik Central Devyani Farande
Nashik West Seema Hire
Dahanu (ST) Paskal Dhanare
Vikramgad (ST) Hemant Sawara
Bhiwandi West Mahesh Chaugule
Murbad Kisan Kathore
Karad South Atul Suresh Bhosale
Satara Shivendrasinh Abhaysingraje Bhosale
Kolhapur South  Amal Mahadeek
Ichalkaranji Suresh Halwankar
Miraj (SC) Suresh Khade
Sangli Sudhir Gadgil
Shirala Shivajirao Naik
Jat Vilasrao Jagtap
Wadala Kalidas Kolambkar
Malabar Hill Mangalprabhat Lodha
Panvel Prashant Thakur
Pen Prashant Thakur
Shirur Baburao Kashinath Pacharne
Indapur Harshwardhan Patil
Chinchwad Laxman Jagtap
Bhosari Mahesh (Dada) Kisan Landge
Vadgaon Sheri Jagdish Mulik
Shivajinagar Sidharth Padmakar Shirole
Khadakwasla Bhimarao Tapkir
Parvati Madhuri Misal
Hadapsar Yogesh Tilekar
Pune Cantonment (SC) Sunil Kamble
Kasba Peth Mukta Tilak
Akole (ST) Vaibhav Pichad
Shirdi Radhakrishna Vikhe Patil
Kopargaon Snehalata Kolhe
Nevasa Balasaheb Murkute
Shevgaon Moika Rajale
Rahuri Shivajirao Kardile
Shrigonda Babanrao Pachpute
Karjat Jamkhed Ram Shinde
Georai Laxman Pawar
Majalgaon Ramesh Adaskar
Ashti Bhimrao Dhonde
Parli Pankaja Gopinathrao Munde – Palwe
Ahmadpur Vinayak Kisan Jadhav Patil
Nilanga Sambhaji Patil Nilangekar
Ausa Abhimanyu Pawar
Tuljapur Rana Jagjitsingh Patil
Solapur City North Vijayrao Deskhmukh
Solapur South Subhash Deshmukh
Wai Madan Prataprao Bhosale
Man Jaykumar Gore
Mira Bhayander Narendra Mehta
Thane Sanjay Kelkar
Airoli Sandip Naik
Belapur Manda Mhatre
Dahisar Manisha Chaudhari
Mulund Mihir Kotecha
Kandivali East Atul Bhatkhalkar
Charkop Yogesh Sagar
Goregaon Vidya Thakur
Andheri West Amit Satam
Vile Parle Parag Alavani
Ghatkopar West Ram Kadam
Vandre West Ashish Shelar
Sion Koliwada Captain Tamil Selwan
Sakri (ST)  Mohan Gokul Suryawanshi
Dhamangaon Railway Pratapdada Arunbhau Adsad
Melghat (ST) Ramesh Mawaskar
Gondiya Gopaldas Agrawal
Aheri (ST) Amrish Raje Atram
Pusad Nilay Naik
Umarkhed (SC) Namdev Sasane
Baglan (ST) Dilip Borase
Ulhasnagar Kumar Uttamchand Ailani
Baramati Gopichand Padalkar
Maval Sanjay (Bala) Bhegade
Kaij (SC) Namita Mundada
Latur City Shailesh Lahoti
Udgir (SC)  Anil Kamble
Muktainagar Rohini Kadse
Katol Charan Singh Thakur
Tumsar  Pradeep Padole
Nashik East Rahul Dhikale
Borivali Sunil Rane
Ghatkopar East Parag Shah
Colaba Rahul Narvekar
Shirpur Kashiram Pawara
Sakoli Parinay Phuke
Ramtek Mallikarjun Reddy
Malad West Ramesh Singh Thakur
Kalyan East Ganpat Kalu Gayakwad

The party, which is in an alliance with the Shiv Sena, will contest 150 seats in the 288-member Assembly. The Shiv Sena will contest from 125 seats and the other allies will be contesting from 13 seats.

The voting will take place in Maharashtra on 21 October. The counting of votes will be done on 24 October.

Updated Date: Oct 09, 2019 23:42:22 IST

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*